Pravidla

Kurt

Pravidla Beachvolejbalu

Pokud rozhodujete beach volejbalové zápasy, měli byste znát jejich pravidla, proto jsme se rozhodli je na našich stránkách otisknout a doplnit Paldovým komentářem sporných momentů:

 • Rozhodčí by měl před každým zahájením rozehry očima zkontrolovat podávajícího hráče, poté se podívat na přihrávající tým, jestli je připraven a písknout.
 • Blokování se řídí pravidly indoor volejbalu, proto se může blokovat i jednou rukou, zablokovat míč do strany, ale nesmí se míč podržet a hodit (říkám tomu akce na dvě doby - chytneš a hodíš).
 • Akce na dvě doby platí i u nahrávky, pak je to tažený míč, kdy ho chytíš buď daleko od sebe nebo za hlavou, stáhneš ho k bradě a odbiješ. Tažený míč se píská i tehdy, když si ho hráč nechá spadnout pod úroveň brady. Dvojákem se rozumí nestejné přiložení rukou na míč - tím se špatně vytvoří košíček a rozrotuje tak míč. V Zimní beach lize jsou pravidla benevolentnější, rozhodčí jsou ve vrcholných soutěžích velice striktní. Zvládnutí dobře provedené nahrávky je alfou a omegou vevrcholovém beach volejbalu.
 • Často slyším rozhodčí z řad hráčů jak komentují chybu slovy "prsty přes", přitom jediné kritérium je dvoják nebo tažený míč. "Prsty přes" jsou chybou, pokud je míč zahrán mimo osu ramen a nohou nahrávajícího a ta se píská jako tažený míč. Termín "prsty přes" v rozhodcovské branži neexistuje.
 • Nespojené ruce u míčů letících na "kapličku" také nejsou chybou. Kritérium je dvoják, a ten se pozná tak, že míč odletí nekontrolovatelně od jedné ruky do druhé a pryč. Pokud míč hráč zpracuje i rozpojenými dlaněmi, a není to dvoják či tažený míč, není to chyba.
 • Tažený míč jednou rukou je takový, který sotva dosáhneme a jsme nuceni ho hrát části prstů otevřené dlaně. Pokud je ale dlaň a ruka zpevněná a udeříme do míče celou plochou dlaně (tak jak to učím své svěřence), je to v pořádku.
 • Podšlap koncové čáry nohou při podání je také chyba!
 • Koučování není povoleno, ale při některých světových turnajích bylo zkoušeno, závěry zatím neznáme.
 • Hráč se při sporném míči (aut nebo dobrý) nesmí jít přesvědčit na stranu soupeře, přestupek je trestán červenou kartou. Smí však poprosit rozhodčího, aby šel míč zkontrolovat a rozhodnout tak správně.
 • Hraje se na dotek lajny nebo otisk. Pravidla jasně definují, že míč je dobrý, pokud se dotkne povrchu hřiště, včetně vymezujících lajn. Pokud je lajna zvednutá díky nerovnostem nebo je překroucená a stojí, každý její dotek je považován jako míč v hřišti. Proto je vhodné upravovat povrch hřiště pod všemi lajnami.
 • Jakmile je hráč v síti jakoukoliv částí těla, většinou při blokování, často používá argument "až po dopadu". Míč, který letí rychlostí až 120 km/h, je však v 99,9% případů na zemi dřív než hráč dopadne na zem.
 • Na závěr bych okomentoval situaci, kdy míč letí v blízkosti sítě a útočící hráč protlačí míč (nebo jej natlačí na blok a nasměruje do autu) do pole bránícího hráče. může to být současný úder, kdy útočník i obránce zahrají míč současně ( a pak mohou i otevřenou dlaní) nebo útočník se dotkne míče jako první, v tom případě ho musí hrát kobrou, pěstí či úderem. Pokud ho zahraje otevřenou dlaní (jako ulívku v šestkovém volejbale, která není v beach volejbale povolena) je to ihned chyba a píská se tažený míč! Platí, že neexistuje v případě současného úderu nový míč.

Takže - rozhodčí z řad hráčů - nenechejte se ukecat silnější povahou a rozhodujte podle svého svědomí. Nový míč klidně dejte, pokud si nejste jistí, není to známka nejistoty.

Beachklub

Systém turnajů:


Systém pro 24 dvojic – ženské dvojice

8 skupin po 3 dvojicích, 1. ze skupin postupují do play-off o vítěze rovnou mezi 16, 2. a 3. hrají předkolo o postup do play off o vítěze. Hraje se ve skupinách na jeden set do 21 bodů, play off se hraje na dva vítězné sety, v playoff hraje každý minimálně 2 zápasy. Každé dvojici je garantováno min. 8 setů.
Systém pro 20 dvojic – ženské dvojice

4 skupiny po 5 dvojicích, 1. a 2. ze skupin postupují do play-off o vítěze, 3. a 4. ze skupin postupují do play-off o 9.místo. 5.dvojice ze skupin hrají playoff o 17.místo. Hraje se ve skupinách na jeden set do 21 bodů, play off se hraje na dva vítězné sety, v playoff hraje každý minimálně 2 zápasy. Každé dvojici je garantováno min. 8 setů

Systém pro 16 dvojic – mužské dvojice

4 skupiny po 4 dvojicích, všichni ze skupin postupují do play-off o vítěze, ve skupině se hraje na 1 vítězný set, v playoff pak na dva vítězné sety do 21 bodů. Každé dvojici je garantováno min. 8 setů

Systém pro 16 dvojic - extraliga mixů, mužů a žen

4 skupiny po 4 dvojicích, 1. a 2. ze skupin postupují do play-off o vítěze, 3. a 4. ze skupin postupují do play-off o 9.místo. Hraje se na dva vítězné sety do 21 bodů. Každé dvojici jsou garantovány min. 4 zápasy.

Molten Kondice Errea VAŠE LIGA Adidas Praha Leman sport Panasonic 2p Paulowicz a partner Restaurace Sklep Centrální vysavače Husky Busch AVL e-shop Saunia Knihcentrum Total Service GRADA Už víš proč SAS Institute UVT Decathlon Sportáček Pco Loco- Mexické pochoutky Praha 4 Mary Kay Jak může vypadat vaše firemní akce? Olymptoy IMOFA Kašperskohorský pivovar MSMT